Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bombki choinkowe w różnych regionach kraju

2020-11-25
Bombki choinkowe w różnych regionach kraju

Bombki choinkowe to wyjątkowa ozdoba, po którą w okresie Świąt Bożego Narodzenia sięgają niemal wszyscy. Szklane bombki mają swój niezaprzeczalny urok, cechuje je unikatowość i ponadczasowa elegancja oraz oryginalność - nie ma przecież dwóch identycznych, ręcznie robionych bombek! Bombki choinkowe mogą mieć charakter uniwersalny, być zgodne z aktualnie panującymi trendami i idealnie wpisywać się w każdą świąteczną aranżację lub zdecydowanie nawiązywać do konkretnych tradycji danego państwa lub regionu. Jakie regionalne bombki choinkowe znajdziemy w różnych częściach Polski? 

Zachwycające kolory Łowicza - ozdoby z centralnej Polski

Łowicz znajduje się w centralnej Polsce, w województwie łódzki, blisko granicy województwa mazowieckiego. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych kultur lokalnych w Polsce i Europie. Charakterystyczne motywy ludowego rękodzieła, wycinanki tworzone z kolorowego papieru, wielobarwne kwiaty i koguciki oraz charakterystyczne pasiaki (tkanina o poprzecznym, pasowym ornamencie, najczęściej również wielokolorowym) znajdują swoje odzwierciedlenie w ozdobach choinkowych z tego regionu. 

Bombki łowickie to dekoracje zachwycające intensywną kolorystyką i wyrazistością wzorów. Soczyste zielenie, intensywne fiolety i żółcie, mocna czerwień i intensywny kolor niebieski - to energetyczne zestawienia barw, które są kwintesencją ludowych ozdób choinkowych z Łowicza i jego okolic.  

Krakowianka i pawie pióro - bombki choinkowe w Małopolsce

Stolicą Małopolski jest Kraków i to właśnie symbole tego miasta można znaleźć na bombkach choinkowych z tego regionu. Krakowiak i Krakowianka to doskonale rozpoznawalna para, która jest częstym motywem ozdób świątecznych - pojawia się zarówno w formie ręcznego malunku na szklanej bombce, jak i w postaci bombki formowanej na kształt tych postaci, z doskonale odwzorowanymi elementami krakowskich strojów. 

Ponadto na krakowskich bombkach choinkowych pojawiają się: pawie pióro (to samo, które zdobi czapkę Krakowiaka), drobne kwiatki róż i zielone listki (wzór znajdujący się na spódnicy Krakowianki) oraz Lajkonik, który zawsze kręci się po krakowskim Rynku.

Parzenica i koronki - góralskie bombki choinkowe

Najbardziej charakterystycznym motywem góralskich ozdób choinkowych jest parzenica, czyli ozdobny ornament hafciarski w kształcie serca, stanowiący na spodniach góralskich element ozdobny (a wcześniej również funkcjonalny - parzenica miała zabezpieczać sukno przed strzępieniem się). Góralskie bombki choinkowe często ozdabiane są również elementami koronkowymi, nawiązującymi do koronek tworzonych przez Góralki i zdobiących nie tylko ich domy, ale również regionalne stroje. Nie brakuje również bombek w drobne kwiatki i listki, najczęściej na czerwonym, zielonym lub białym tle - to motyw charakterystyczny dla góralskich chust, którymi owijają się kobiety. 

Góry to również bliskość natury i lasów, dlatego bombki choinkowe w tym regionie Polski często przedstawiają postaci mieszkańców pobliskich lasów: wilki, niedźwiedzie, sarenki i jelenie. Zwierzęta mogą być zarówno ręcznie namalowane na klasycznych, okrągłych bombkach szklanych lub mieć postać bombek formowanych, w kształcie wyżej wymienionych zwierząt. 

Bombki retro - sentymentalna podróż do lat 70-tych i 80-tych

bombki retro

Szklane bombki nie zawsze były tak idealnie dopracowane i bezwzględnie zachwycające formą i wykończeniem. Kilkadziesiąt lat temu bombki choinkowe były bombkami... na miarę naszych możliwości! Design jeszcze raczkował, a gusta dopiero się kształtowały!

Na ówczesnych choinkach wisiały bombki, które obecnie wywołują uśmiech na twarzach i wpadają do dekoracji w stylu retro. Na choinkach miłośników tego sposobu dekorowania wieszane są przede wszystkim szyszki, sople i świderki, szklane winogrona oraz muchomory, ale również tzw. bombki reflektory (kuliste lub w kształcie cytryny) oraz bombki w kształcie postaci, które... kształtem postaci nie przypominają (to raczej podłużne bombki z wymalowanymi nań twarzami i elementami rozmaitych strojów). 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel