Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia bombek choinkowych

2020-10-20
Historia bombek choinkowych

Trudno nam sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez choinki ozdobionej szklanymi bombkami, które zachwycają ponadczasową elegancją, różnorodnością kolorów i wzorów oraz kształtów. Równie trudno wyobrazić sobie, że te ekskluzywne, ręcznie robione szklane bombki wywodzą się z... biedy. Jaka jest historia bombek choinkowych?

Dawno, dawno temu... czyli początki choinki

W jaki sposób choinka weszła do bożonarodzeniowych tradycji chrześcijan? Jedna z legend mówi o św. Bonifacym, misjonarzu, który w III w. n.e. nawracając Germanów ściął dąb, który był dla nich drzewem świętym. Wielki dąb, upadając, zniszczył mnóstwo drzew, które wokół niego rosły - jedyną ocalała była zielona jodełka. Św. Bonifacy miał wówczas powiedzieć, że to małe, iglaste drzewko jest potężniejsze od ściętego dębu i wiecznie zielone, w czym przypominać ludziom powinno wiecznie dającego życie Chrystusa. Pierwsze wzmianki o choinkach ozdobionych rajskimi jabłuszkami, orzechami, ciastkami i dekoracjami z papieru pochodzą z XV i XVI wieku. W Polsce choinka staje się popularna w pierwszej połowie XIX wieku. W tym samym okresie, w Niemczech, na świątecznym drzewku zawisają pierwsze szklane bombki bożonarodzeniowe.
Pink Champagne

Szklana bombka choinkowa zamiast typowych dekoracji

Przyjmuje się, że pierwsze szklane bombki choinkowe powstały w 1847 roku, w miejscowości Lauscha w Niemczech. Ich twórcą był Hans Greiner, pracownik lauschańskiej huty szkła, uważany współcześnie za ojca szklanych ozdób. W tym okresie choinki bożonarodzeniowe ozdabiano przede wszystkim orzechami i owocami. Gdy Hans Greiner zorientował się, że nie wystarczy mu pieniędzy na zakup tych ozdób - zrobił je właśnie ze szkła. Szklane kule zawisły na drzewku w domu Hansa i... zachwyciły domowników i sąsiadów, którzy zapragnęli udekorować swoje choinki w podobny sposób.

Fabryka, w której pracował Greiner, w kolejnych latach rozwinęła ten niezwykły pomysł jednego ze swoich pracowników i szklane ozdoby choinkowe produkuje do dnia dzisiejszego. Szybko udoskonalono technikę wytwarzania bombek, dmuchania szkła i dekorowania kulistych ozdób. Wkrótce również zaczęto produkować szklane bombki w różnych kształtach - wydmuchiwane w specjalnie przygotowanych formach. W latach 50. XIX wieku niemiecki chemik Justus von Liebig opracował technikę srebrzenia wnętrza bombki azotanem srebra - stosowaną do dnia dzisiejszego i pozwalającą na uzyskanie niezwykle eleganckich, błyszczących ozdób.

Bombki bożonarodzeniowe podbijają świat

Szklane bombki z Niemiec trafiły najpierw do Wielkiej Brytanii, gdzie królowa Victoria osobiście doglądała przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, dbając o ich odpowiednią oprawę. London News opublikował w 1848 roku rycinę, która przedstawiała rodzinę królewską siedzącą wokół bogato udekorowanej choinki - w oczy rzucały się przede wszystkim szklane bombki. Potem bombki szybko zaczęły popularyzować się w kolejnych krajach Europy i poza nią. Do Stanów Zjednoczonych pierwsze szklane ozdoby popłynęły pod koniec XIX wieku.

W tym samym czasie dotarły również do Polski, która najpierw sprowadzała bombki zza granicy, a następnie zaczęła sama je produkować - pierwsze fabryki specjalizujące się w wytwarzaniu bombek choinkowych powstały już na początku XX wieku. Dzisiaj nasz kraj jest uznawany za potentata w produkcji ręcznie robionych i ręcznie malowanych szklanych bombek bożonarodzeniowych. Szacuje się, że roczna produkcja to nawet kilka milionów sztuk. Te małe dzieła sztuki eksportujemy na cały świat, w tym do Stanów Zjednoczonych, Japonii czy Kanady i Wielkiej Brytanii, a nawet... do Nowej Zelandii czy RPA.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel