Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak powstają bombki dmuchane tradycyjnie?

2020-09-29
Jak powstają bombki dmuchane tradycyjnie?

Bombki choinkowe to pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy ktoś pyta nas o ozdoby świąteczne. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez zielonego drzewka i delikatnych, szklanych bombek, oczywiście tych wytwarzanych ręcznie! Każda ręcznie robiona bombka to osobna, niepowtarzalna historia, nadająca tym niezwykłym ozdobom i świątecznym choinkom wyjątkowego charakteru. Jak powstają tradycyjne bombki szklane?

Na początku jest... szkło

Najpiękniejsze bombki choinkowe powstają ze szkła. To materiał gwarantujący im eteryczność, subtelną elegancję (nawet jeśli pokryjemy je najbardziej szalonymi i zabawnymi wzorami) oraz absolutną niepowtarzalność. Z wyrobami ze szkła jest bowiem jak z drewnem - próżno szukać dwóch identycznych szklanych bombek, podobnie jak nie istnieją dwa takie same kawałki drewna.

Szklane rurki

Szklane bombki mogą mieć różne kształty: od klasycznych bombek kulistych, przez formy wydłużone i podłużne (np. nawiązujące kształtem do kropel wody czy sopli lodu), po szeroki wachlarz oryginalnych kształtów bombek formowanych (m.in. gwiazdek, autek, misiów itp.). Każda szklana bombka, bez względu na jej finalny kształt, powstaje ze szklanej rurki.

Podgrzewanie i dmuchanie szkła

Aby można było z szklanej rurki wyczarować klasyczną bombkę dmuchaną - konieczne jest podgrzanie materiału do temperatury około kilkuset stopni Celsjusza. W tej temperaturze rurka szklana robi się plastyczna, czyli podatna na formowanie. Rurki podgrzewane są za pomocą specjalnych palników, a następnie formowane poprzez dmuchanie. Doświadczeni dmuchacze potrafią stworzyć perfekcyjną, przezroczystą kulę w ciągu kilku lub kilkunastu sekund. Do tworzenia prostych, niekulistych form używa się dodatkowo odciągów, a bombki formowane dmuchane są bezpośrednio w specjalnych formach.

Czas na srebrzenie bombek

Gdy dmuchane bombki już ostygną (bombki formowane studzi się w ogniu, stopniowo obniżając temperaturę) - przychodzi czas na ich srebrzenie. Do każdej bombki, która ma być wysrebrzona - wstrzykuje się niewielką ilość azotanu srebra. Następnie wstrząsa się bombką i zanurza ją na chwilę w gorącej wodzie, która przyspiesza reakcję chemiczną - jej efektem jest równomiernie rozłożona na całej powierzchni szkła (wewnątrz bombki!) warstwa srebra, która na zewnątrz daje efekt lustra. Srebrzenie bombek jest najczęściej stosowanym sposobem ich wstępnego przygotowywania do dekorowania. Srebrzone bombki zyskują szlachetny charakter i ponadprzeciętny blask, a lustrzana tafla jest doskonałym tłem dla subtelnych dekoracji.

Srebrzenie bombek nie jest etapem obowiązkowym w tworzeniu tych ręcznie malowanych arcydzieł. Nie wysrebrzone bombki są przezroczyste i dają wiele oryginalnych możliwości ich dekorowania, zarówno z zewnątrz, jak i od środka (np. poprzez umieszczanie w nich dowolnych ozdób: piórek, brokatów, kryształków itp.).

Na tym etapie bombki mogą trafić bezpośrednio w ręce dekoratorek, które na srebrzystej, błyszczącej bazie ręcznie malują rozmaite wzory. Jeśli jednak tło bombek ma mieć inny niż srebrny kolor oraz inne niż gładkie i błyszczące wykończenie - bombki trafiają do lakierni / malarni.

Lakierowanie bombek szklanych

Bombki szklane mogą mieć dowolny kolor, stanowiący tło dla zaplanowanych dekoracji. Bombki barwi się poprzez zamaczanie ich w wybranych lakierach lub ich mieszankach, co pozwala na tworzenie nieograniczonej liczby kolorowych teł. Bombki z tłami wielokolorowymi lub cieniowanymi tworzy się z kolei w procesie natryskiwania lakieru na ich powierzchnię. Lakiery mogą dawać różne wykończenie: błyszczące lub matowe, opalizujące lub metaliczne, a także efekt specjalnej struktury, na przykład takiej, która wyglądem do złudzenia przypomina wzory malowane przez mróz na szybach naszych domów i samochodów.

Bombki, które nie zostały wysrebrzone, mogą w lakierni zyskać tło nylonowe - kolorowe, ale przepuszczające światło. Takie kolorowe, transparentne bombki umożliwiają przeprowadzenie dowolnych prac dekoracyjnych, z ciekawym i intrygującym efektem.

Dekorowanie - kwintesencja ręcznie robionych bombek

Ręcznie malowanie i ozdabianie bombek szklanych to ostatni etap ich powstawania. Bombki są ozdabiane według indywidualnych projektów, ogólnych wzorów lub spontanicznie, zgodnie z tym, co w artystycznej duszy dekoratora lub dekoratorki gra. Bombki są malowane za pomocą farb, a obsypywane brokatem, ozdabiane kryształkami...

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel