Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Stroiki świąteczne - warto je zrobić samodzielnie!

2021-07-22
Stroiki świąteczne - warto je zrobić samodzielnie!

Nic nie sprawia większej przyjemności, niż samodzielne wykonanie ozdób okolicznościowych i stroików świątecznych, które są całkowicie odmienne od wszystkich gotowców sprzedawanych w sklepach czy na bazarach, a przez to mają walor unikatowości, jaki przysługuje wyłącznie przedmiotom wykonanym w ramach hołdowania zasadzie DIY - Do It Yourself - zrób to sam. Zarówno stroiki świąteczne jak i wianki ozdobne na drzwi można zrobić niewielkim nakładem pracy, a efekt zawsze jest zdumiewający - w przypadku rękodzieła nie ma dwóch takich samych ozdób, a każda kolejna, której wzór przyjdzie nam do głowy może być jeszcze piękniejsza od poprzednich.

Stroiki na Wielkanoc

Ozdoby wielkanocnego stołu pełne są odniesień do odradzającego się po zimie życia. Tworząc je sięgamy nie tylko po elementy o uniwersalnej symbolice, jak jajko (w stroiku występujące oczywiście w postaci wydmuszki, jaja ze styropianu, szkła bądź drewna), kurczak, królik czy baranek. Do skomponowania idealnego stroika potrzebne są także zielone gałązki - zerwane wprost z krzaka, np. forsycje czy bukszpan, albo wykonane z materiałów syntetycznych, rafii czy bibuły.

Wiosenne stroiki wielkanocne cieszą oko wszystkimi odcieniami zieleni i żółci, symbolizującą niewinność bielą, a także nasyconymi brawami pierwszych wiosennych kwiatów. Warto ozdabiać je kolorowymi wstążkami, koronkowymi tasiemkami i misternymi konstrukcjami ze świec - zwłaszcza białych, srebrnych i złotych.

Stroik wielkanocny możemy wykonać na dowolnym podłożu, ale wyjątkowo atrakcyjnie będzie się prezentował na kawałku brzozowej kory wyścielonej mchem, w oryginalnym koszyczku albo w szkle. Ta ostatnia koncepcja jest tym bardziej kusząca, że ozdobę taką można wykonać bardzo szybko, a efekty są spektakularne, bo kolejne warstwy stroika (np.kolorowe kamyki, miniaturowe pisanki, wypełnienie z rafii czy mchu, gałązek czy piór) są bardzo efektownie wyeksponowane.

Stroiki na Boże Narodzenie

Stroiki bożonarodzeniowe coraz rzadziej wykonuje się wprost na gałęziach jodły czy świerku, choć jeśli dysponujemy dużą dorodną pachnącą gałęzią, najwygodniej zrobić podwieszany pod sufitem stroik z wiszącymi ozdobami - bombkami, szyszkami, pierniczkami i orzechami. Takie duże solidne gałęzie często są utylizowane jako śmieci w punkach sprzedaży żywych choinek - warto przejąć jedną z nich i dać jej drugie życie.

Jeżeli zależy nam nam mniejszym stroiku na Boże Narodzenie, potrzebne nam będą drobne gałązki oraz najróżniejsze ozdoby: wspomniane już bombki, szyszki, drobne pierniczki i pomalowane na złoto orzechy, ale także kora cynamonu, suszone plasterki cytrusów, gwiazdki i aniołki np. ze sklejki czy gliny oraz oczywiście wstążki i świece. Dominującymi kolorami w stroikach bożonarodzeniowych są zieleń świerkowych gałązek i nasycona czerwień owoców ostrokrzewu czy liści gwiazdy betlejemskiej. Towarzyszą im biel, srebro i złoto oraz odcienie pomarańczowo-brązowe: to barwy pomarańczy, goździków, miodu, cynamonu i grzanego wina z dodatkami. Podobnie jak stroik wielkanocny, ten na Boże Narodzenie wykonać można na dowolny podłożu: bezpośrednio na iglastej gałązce, na srebrnej bądź drewnianej tacy, w słoiku albo w ozdobnej latarence/lampionie, a nawet w przezroczystej paterze na ciasto czy na plasterku drewna odciętym z pniaka.

Wianki i stroiki na drzwi - nie tylko świąteczne

Obok stroików na stół, coraz częściej robimy także wianki i stroiki na drzwi. Przygotowujemy nie tylko wianki okolicznościowe - równie chętnie tworzymy wianki całoroczne, bo akurat mamy dostęp do gałęzi, kwiatów czy ziół. Taki naturalny wianek przypięty do drzwi wejściowych po prostu usycha zachowując swoją formę i cieszy oczy przez długie miesiące. Okrągły stroik w formie wianka najłatwiej skomponować na bazie z gotowego wiklinowego albo styropianowego okręgu, ale jeśli wykorzystujemy gałęzie albo kwiaty z giętkimi łodygami, to prostu one same zostaną splecione w kształt wieńca, a następnie wzbogacone dodatkami. W przypadkuwianków na drzwi robionych z okazji Wielkanocy albo Bożego Narodzenia ozdoby będą takie same jak w opisywanych wyżej stroikach. Kiedy robimy wianek całoroczny ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel