Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Za co lubimy Boże Narodzenie?

2020-11-17
Za co lubimy Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie to szczególny czas w roku, poprzedzony mniej lub bardziej intensywnymi przygotowaniami do świętowania. Bożemu Narodzeniu nie można odmówić magicznej atmosfery, która udziela się niemal wszystkim celebrującym tę okazję. To kilka dni wypełnionych spotkaniami z bliskimi, pysznym jedzeniem i niezwykłymi zapachami, prezentami i efektownymi dekoracjami. Co w Bożym Narodzeniu lubimy najbardziej? Oto nasze subiektywne Top 8!

Zapach mandarynek

Mimo, że współcześnie mamy dostęp do wszystkich cytrusów - przez cały rok i bez żadnych ograniczeń (to nie było takie oczywiste jeszcze 20 lat temu!), to właśnie w Święta Bożego Narodzenia mandarynki pachną najpiękniej. Zresztą większość z nas w grudniu składa się w głównej mierze z mandarynek, bo mały, słodki i soczysty owoc zmieści się niemal zawsze do naszego żołądka. On i serniczek! 

Serniczek i inne ciasta - kalorie, które się nie liczą

pierniczki bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie to czas, w którym pozwalamy sobie na skok w bok od restrykcyjnej diety - bez wyrzutów sumienia. W tym okresie dodatkowe kalorie przecież się nie liczą i wcale nie odkładają się w biodrach! Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z tradycyjnymi wypiekami naszych mam i babć. Najlepszy sernik, idealnie puszysty i idealnie wilgotny, ucierany jest właśnie na święta, a mały kawałek serniczka zmieści się zawsze, nawet jeśli wydaje nam się, że już niczego nie damy rady zjeść.

Świąteczne potrawy - jedzenie inne niż zwykle

Świąteczne stoły uginają się od jedzenia, ale takiego, które zdecydowanie nie jest ani fit-sałatką, ani klasycznym kotletem z ziemniakami! W tym szczególnym okresie delektujemy się potrawami, których na co dzień nie jadamy w ogóle lub jadamy sporadycznie. Smażony lub pieczony karp lub dorsz, kapusta z grzybami, kapusta z grochem, barszcz z uszkami, kluski z makiem, śledź po żydowsku, kutia, sałatka warzywna (nie fit, z majonezem!)... To wyjątkowe smaki i wyjątkowe wspomnienia z dzieciństwa, pycha!  

Wolne! Od pracy i szkoły!

Nie można nie przyznać, że kilka dodatkowych dni wolnego, które wpada nam w zawodowe grafiki, jest niezwykle miłym aspektem świętowania Bożego Narodzenia. Najczęściej udaje się nam za pomocą 1-2 dni urlopowych, zorganizować cały tydzień wolnego! Końcówka roku to moment, w którym większość z nas potrzebuje jak kania dżdżu chwili na regenerację sił. 

Spotkania rodzinne - czas dla siebie i bliskich

Skoro mamy wolne, a wszystkie sprawy związane z celebrowaniem Bożego Narodzenia zostały załatwione w ramach przedświątecznej krzątaniny - mamy w końcu czas dla siebie i swoich bliskich, rodziny i przyjaciół! Rodzinne spotkania przy stole są zdecydowanie jednym z tych aspektów, za który lubimy grudniowe Święta najbardziej! 

Niezwykła atmosfera

Trzeba przyznać, że Boże Narodzenie ma swój klimat i swoją atmosferę - wyjątkowe i niepowtarzalne. Nie ma drugiego takiego okresu w roku! Magiczna atmosfera jest wypadkową wielu czynników, przede wszystkim: żmudnych przygotowań, rodzinnych tradycji, kupowanych w tajemnicy prezentów, szukania idealnej choinki i kupowania świątecznych ozdób, szklanych bombek i światełek... 

Bożonarodzeniowe dekoracje

Bożonarodzeniowe dekoracje

Dekorowanie domów i przydomowych ogródków, ale również centrów handlowych oraz ulic miast i miasteczek sprawia, że nasze otoczenie nabiera kolorów i rozświetla się w absolutnie niezwykły sposób! Klasyczne i nowoczesne dekoracje świąteczne nie tylko budują atmosferę, ale również po prostu cieszą oko i doskonale poprawiają humor. Dużo radości sprawia nam również samodzielne wykonywanie świątecznych ozdób oraz odkurzanie rodzinnych skarbów na choinkę - każda bombka to osobna, bożonarodzeniowa historia

Prezenty! Kto ich nie lubi?

Prezenty nie są najważniejsze, ale... kto ich nie lubi?! Równie mocno cieszy nas ich otrzymywanie, jak i przygotowywanie podarków dla naszych bliskich i przyjaciół! To mogą być małe, symboliczne gadżety, zabawne lub sentymentalne - jednak wybrane i zapakowane z myślą o konkretnej osobie nabierają unikatowej wartości.

Wiara, która daje nam siłę!

To wiara i duchowe przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia jest dla wielu z nas najważniejszym elementem. Wspólna Wigilia połączona z modlitwą w gronie rodzinnym, śpiewanie ulubionych kolęd i obowiązkowa Pasterka. Chęć celebrowania Świąt Bożego Narodzenia popycha nas do tak licznych przygotowań, porządków, przygotowywania wypieków i dekoracji. Chcemy w ten sposób podkreślić jak ważne jest dla nas, jako dla Katolików, świętowanie w gronie najbliższych.

A Wy za co lubicie Boże Narodzenie najbardziej? 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel